‘Asgari Ücret Belli’ Diyen Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel’den Emeklilere ‘Parti Kurun, Zam Yapın’ Önerisi

Asgari ücret zammı 11 Aralık’ta başlayacak komisyon görüşmeleri belli olacak. Milyonlarca asgari ücretlinin yanında memur ve emekli zamlarına yönelik de enflasyon hesaplamaları sürüyor. Katıldığı yayında bu zamlara yönelik hesaplama yapan sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, bir yandan asgari ücret komisyon toplantılarının nasıl yapıldığını anlattı. Ancak en çok asgari ücret tahmini ile emeklilerin parti kurup kendilerine zam yapma fikirleri öne çıktı.

Maaş zamları dönemin en önemli konusu haline gelirken, uzmanlar da asgari ücret tahminlerini açıklıyor. Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel bir adıma ileri giderek “asgari ücret zaten belli” dedi.

Gazeteci Murat Muratoğlu’nun Youtube yayınına katılan Ali Tezel, asgari ücret görüşmelerinin geçmişte bir kişinin alması gereken kalori değerleri üzerinden yapılan hesaplamalarla belirtirken, günümüzde toplantılarda bir şey  konuşulmadığını belirtti.

Hatta Tezel, son yıllarda asgari ücreti açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ima ederek enflasyona bakılmadan belirlenen ücretin açıklanacağını iddia etti.

Yayında en düşük 7.500 lira alan emeklilerin maaşlarına yaplacak zam konusunda ise kök ücret üzerinden anlattıkları da ilgi çekti. En düşük zam için yasa teklifi sunulması gerektiği ancak böyle bir çalışmanın olmadığı konuşulurken, kök ücretlere yaklaşık 40 zam yapılacağı, kök ücreti bunun altında kalanın 7.500 almaya devam edeceğini belirtti.

16 milyon emeklinin 9 milyonunun 7500 TL aldığı belirtilen yayında emeklilerin parti kursa ana muhalefet olacak oyu alacağı tartışmaları da güldürdü.

Ali Tezel, asgari ücretin 15-16 bin lira aralığında olacağını, 16 bin lirayı aşmasını beklemediğini açıkladı.

İşte yayında asgari ücret ve emekli maaşlarına zamların konuşulduğu o bölüm.

Ali Tezel’in katıldığı Murat Muratoğlu’nun yayınının tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x