Etkisi antibiyotik gibi güçlü mucize meyve! Enfeksiyonu söküp atan tarif

Fransa’da gerçekleştirilen bir sağlık konferansında, turna yemişinin antibiyotik kullanımını azaltabileceği konusundaki tartışmalar gündeme gelmişti.

İdrar enfeksiyonlarına da iyi geliyor

Yapılan yeni araştırmalar, Türkiye’de ‘cranberry’ olarak da bilinen turna yemişinin vücutta antibiyotik bağışıklığına ve oksidatif strese karşı koruyucu bir etki gösterebileceğini ortaya koyuyor.

Uzun yıllardır idrar yolu enfeksiyonlarına olan olumlu etkileriyle bilinen turna yemişi yapılan bir araştırmaya göre, geniş kapsamlı faydalar sunabilir.

Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkili olması, antibiyotik kullanımının azalmasına ve dolayısıyla bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlayabilir. Peki evde turna yemişi suyu nasıl yapılır?

Turna yemişi suyu nasıl yapılır?

Turna yemişi suyu hazırlamak oldukça basittir. İşte yapmanız gerekenler:

– Yaklaşık yarım kilo turna yemişi
– 2 su bardağı su
– İsteğe bağlı: Şeker veya bal (tatlandırmak için)

Yarım kilo turna yemişini tencereye alın. Üzerine 2 su bardağı su ekleyerek kaynamaya bırakın. Turna yemişleri kaynadıkça suya renk vermeye başlayacaktır. Suyun rengi kırmızı olana kadar kaynatmaya devam edin.

Kaynadıktan sonra, turna yemişi suyunu süzerek ayrıştırın. İsteğe bağlı olarak, içerken tatlandırmak için şeker veya bal ekleyebilirsiniz.

Günde birkaç bardak turna yemişi suyu içebilirsiniz. İçerisine ekleyeceğiniz şeker veya bal, lezzetini artırabilir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkilerinden faydalanmak için düzenli tüketim önerilir.

Bu basit tarifle, evinizde sağlıklı ve doğal bir içecek olan turna yemişi suyunu hazırlayabilir, bağışıklık sistemini güçlendirmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x