İngiltere’nin en yalnız koyunu aktivistlerden kaçırılıyor

Gözlerden uzak yaşayan ve Fiona ismi verilen bir koyun, geçtiğimiz ay, bir kanocunun iki yıl arayla iki kez görüp Cromarty Firth’teki dik bir uçurumun eteğinde sıkışıp kalmış halde fotoğraflamasının ardından gündem oldu.

Fiona, “İngiltere’nin en yalnız koyunu” olarak adlandırıldı ve onu kurtarmak için internet üzerinden binlerce imza toplandı.

Cumartesi sabahı beş çiftçiden oluşan bir ekip, vinç kullanarak kayalık bir dereden başarıyla indi ve onu uzak kıyı şeridinden çıkarmayı başardı.

Uzun süredir kırkılmayan Fiona’dan büyük miktarda yün çıktı…

Ancak hayvan hakları grupları, kurtarılan koyunun Dumfries yakınındaki bir çiftlik parkına yerleştirilme planlarının durumu bir “şov” haline getireceğini söyleyerek “para için sömürüleceğine” inanıyor.

PROTESTO ETTİLER

Pazar günü, bu yılın başlarında bir dizi yüksek profilli at yarışını engellemeye çalışan Animal Rising’den küçük bir grup aktivist, Dalscone Çiftliği’nde bir protesto düzenledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir sözcü, “Barışçıl, şiddet içermeyen bir gösteriydi. Fiona’nın evcil hayvan çiftliği yerine bir sığınağa yerleştirilmesini istiyoruz” dedi.

Grup, Fiona’nın kurtarılmasından önce bazı üyelerinin onu insanlarla temasa alıştırmak için zaten uçurumlardan indiğini söyledi.

Dalscone Çiftliği’nden yapılan açıklamada ise, personel ve aile üyelerinin, insansız hava aracı uçuran ve “Fiona’ya Özgürlük” pankartları taşıyan göstericiler tarafından “korktukları” söylendi.

Çiftlik sahibi, “Fiona’ya beş yıldızlı bir ev vereceğiz, ona harika arkadaşlar kazandıracağız.”

“Çiftlik parkı önümüzdeki beş ay boyunca kış nedeniyle kapalı, dolayısıyla yerleşmek için bolca vakti var. Kimse onu rahatsız etmeyecek, sadece onu tanıyacağız, bırakalım herkes kendi işini yapsın.”

“Onu tek bir ağıla koyup yavaş yavaş ve veteriner gözetiminde diğer hayvanlarla tanıştırmayı planlıyorduk ancak bunu artık askıya aldık. Fiona şu anda gizli bir yerde.”

“Gerçekten ona alabileceği en iyi evi veriyoruz ve şu anda bu bloke ediliyor. Ve bu büyük bir utanç” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir