Netflix ve Ankara Bilim Üniversitesi yeni yetenekler yetiştirmek için güçlerini birleştiriyor

Netflix ve Ankara Bilim Üniversitesi, kreatif sektöre yeni yetenekler kazandıracak bir eğitim programına başlıyor. Anima Okul iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Netflix ile Görsel Efekt (VFX) Dünyasına Giriş’ programı, 14 hafta süreyle devam edecek

Lider eğlence platformu Netflix, Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından Ankara Bilim Üniversitesi ile kreatif sektöre katkı sağlayacak yeni bir eğitim programına imza atıyor. ‘Netflix ile Görsel Efekt (VFX) Dünyasına Giriş’ adını taşıyan program, 28 Şubat – 5 Haziran tarihleri arasında Türkiye’nin animasyon ve görsel efekt alanında uzman eğitim kurumlarından Anima Okul iş birliğiyle hayata geçirilecek.

Geleceğin görsel efekt sanatçılarını yetiştirecek eğitime, Ankara Bilim Üniversitesi akademik kadrosu tarafından yönlendirilen 15 öğrenci katılacak. ‘Modelling’, ‘Texture’, ‘Render-Lighting’ ve ‘VFX compositing’ temalı eğitim modüllerini tamamlayan öğrenciler, kreatif sektöre güçlü bir şekilde adım atma imkanını yakalayacak.  

Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Demir şöyle konuştu: “Netflix gibi alanında öncü bir dijital yayıncı ile özel sektör-üniversite buluşmasını üst düzey bir programla gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Ankara Bilim Üniversitesi  storybased esaslı bir yüksek öğretim kurumu olarak, mevcut tüm disiplinlerde artechno bir yaklaşımla profesyonel   kazanımların zenginliğini ve yaratıcılığı  yeni büyümenin ve yeni aklın temel dinamiği olarak görür. Bir şeyi olduğundan başka bir şey gibi görmek bu modellemenin itici gücü olup, kabuller dünyasının sınırları dışına çıkmak, tasavvur ve tahayyüllerin muazzamlığı içerisinde donatıların ve dokunuşların birlikte oluşturduğu yeni kompozisyon ve kodlamaların dilini oluşturabilmek, Ankara Bilim Üniversitesi’nin dünya ile aynı dili konuştuğunun, evrenin yeni dizgelerine dair anonim yaklaşımlar çabasına katkısının bir işaretidir. Netflix ve Ankara Bilim Üniversitesi, bu proje ile sadece  profesyonel imkanlar ile anlaşılabilecek  bir uygulamayı değil, aynı zamanda alanında örnek teşkil edecek zihinsel ve kuramsal açılımların da öncülüğünü yapmaktadır.”

Netflix Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Mavili ise şöyle dedi: “Netflix olarak kreatif sektörü geleceğe taşıyacak gençlerimizi keşfetmeye ve onlara ihtiyaç duyacakları beceriler kazandırmaya büyük önem veriyoruz. Eğitim dünyamızın kıymetli kurumlarından Ankara Bilim Üniversitesi ile birlikte, Anima Okul’un desteğiyle hayata geçirdiğimiz ‘Netflix ile Görsel Efekt (VFX) Dünyasına Giriş’ programının gelecekte sektöre damgasını vuracak öğrenciler yetiştireceğine inancımız tam.”

Netflix’in bugüne dek Türkiye’de gerçekleştirildiği eğitim projeleri arasında Güney California Üniversitesi desteğiyle düzenlenen ‘Yaratıcı Yapımcılık Programı’, Bahçeşehir Üniversitesi ortaklığıyla açılan ‘Netflix Dizi Senaryosu Yazarlığı Dersi’, Tatino Films ve Impact Hub İstanbul iş birliği ile sunulan ‘Netflix Series Lab’ projesi,  ‘Netflix Adaptation Lab’ projesi ve Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamındaki Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu ile iş birliği de dahil olmak üzere pek çok farklı girişim yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x