Piyasalar yoğun veri takvimine hazır mı? Yatırımcılara önemli uyarı!

Borsa İstanbul rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. BIST 100 endeksi güne yüzde 0,16 yükselişle 9 bin 361 puandan başladı.

Ekonomist Cüneyt Paksoy, piyasaların Mart ayında yerel seçimin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında önemli verileri takip edeceğine işaret etti, yatırımcılara önemli tavsiyelerde bulundu.

PİYASALAR MART AYINA ODAKLANDI

Merkez Bankası’nın sıkı para politikası uygulamasındaki kararlı duruşunun piyasaları desteklediğini belirten Paksoy, CDS primlerinin düşmesi ve yabancı girişinin ivmelenmesinin borsada pozitif bir hava yarattığının altını çizdi.

Piyasaların 8 Mart’ta Fitch’in açıklayacağı not kararına odaklandığını ifade eden Olası bir not artışının yabancı yatırımcılarının ilgisini artıracağına işaret etti.

Yabancı kuruluşlardan gelecek raporların piyasalar için oldukça önemli olduğunun altını çizen Paksoy, “Yerel seçim, Fitch’in not kararı ve Fed’in faiz kararı nedeniyle Mart ayı piyasalar için oldukça kritik” dedi.

Borsada 9 bin 400 puanın kritik bir eşik olduğuna dikkat çeken Paksoy, “Önümüzdeki günlerde 9 bin 400 puanın üzerinde kapanışlar gelirse ve 9 bin 600 puan gibi ana dirençler de geçilir ise kısa vadede borsada 10 bin 700 puan seviyesine doğru yolculuk başlar” diye konuştu.

BORSA YATIRIMCISINA ÖNEMLİ TAVSİYE

“Yatırımcının ilk yapması gereken ne kadar risk alabileceği noktasında kendisini tanımasıdır” diyen Paksoy, finansal okuryazarlık gerekli bilgiye sahip olmayan yatırımcıların mutlaka bankalar veya aracı kurumlardan destek alması gerektiğinin altını çizdi.

Piyasada fiyat oluşumlarında doğru pozisyonun açılması ya da kapatılması noktasında ne yapılacağının bilinmesinin çok kıymetli olduğunu belirten Paksoy, “Doğru hisse seçmek şartıyla değer yatırımcısı olmak daha kolaydır. Doğru hisseyi seçmek için de iyi bir temel ve teknik analiz gerekir. Yatırımcı, hangi hisseyi hangi fiyat seviyesinden alması gerektiğini bilmeli” diye konuştu. 

 “Şunu bilmek lazım; Borsa, kaybetmemeyi öğrenenlerin kazanabildiği bir yerdir” diyen Paksoy, yatırımcının en önce kaybetmemenin kurallarını iyi öğrenmesi gerektiğinin altını çizdi.

ALTINDA ALIM ZAMANI MI?

“Altın yatırımcısı hangi seviyeden alım yaparsa yapsın kazanıyor” diyen Paksoy, mutlaka portföylerde altın bulundurulması gerektiğini belirtti. 20 Mart’ta Fed’in vereceği mesajların ons altın için oldukça kritik olduğunun altını çizen Paksoy, “Eğer faiz indirimleri Temmuz’a ertelenirse ons altında kısa vadede baskılanma olur” dedi.

Ancak altına olan güçlü talep nedeniyle fiyatların aşağılarda kalıcı olmadığını ifade eden Paksoy, ons altının 2 bin doların altına gerilemesi durumunda gram altında alım fırsatı olacağını belirtti. “Ons altın 2 bin 80 dolara yükseldiğinde ise altın pozisyonlarına dokunulmaması gerekiyor” diye konuştu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x