Cumhurbaşkanı Erdoğan, DSİ Toplu Açılış Töreni’nde konuştu

AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kaynakları konusunda uyarılarda bulundu.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından tamamlanan 369 tesisin toplu açılış töreniyle ilgili tören düzenlendi.

Türkiye’nin yer altı ve yer üstü kaynaklarına işaret eden Erdoğan, bunların bulunması ve çıkarılması gerektiğini söyledi.

“Petrolümüz, doğalgazımız varsa keşfedeceğiz”

Bu doğrultuda tam bağımsız Türkiye hayaline sahip olduklarını belirten Erdoğan, şunları ifade etti:

Türkiye’nin kaynaklarını Türk milletinin emrine verme gayretlerimizin, çevreci maskesi takan marjinaller tarafından engellenmesine müsaade etmeyeceğiz.

Başka ülkelere hak olan Türkiye’ye lüks değildir. Yer altı ve yer üstü zenginliklerimizi elbette sorumlu bir anlayışla ama mutlaka ekonomiye kazandırmamız gerekiyor.

Bunun için madenimiz varsa ortaya çıkaracağız. Petrolümüz, doğalgazımız varsa keşfedeceğiz. Su kaynaklarımız varsa bunları farklı alanlarda değerlendireceğiz.

Rüzgar ve güneş enerjisinden azami derecede istifade edeceğiz. Türkiye Yüzyılı’nın inşası mücadelemizde ne gerekiyorsa onu yapacak, tam bağımsız Türkiye hayalimize gölge düşürmeyeceğiz.

Toplam yatırım bedeli 53 milyar lira

Tek seferde toplam yatırım bedeli 53 milyar lirayı bulan projeleri resmen hizmete alıyoruz. Aralarında baraj, içme suyu, sulama, toplulaştırma, atık su ve taşkın koruma tesislerinin yer aldığı 369 farklı tesisin 66 ilimizde yaşayan vatandaşlarımızla birlikte tüm milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Özellikle üç tanesi ön plana çıkıyor. Temelden yüksekliği 135 metre olan Mersin Pamukluk Barajı ile toplam 282 milyon metreküp su toplanacak. Projemiz, Mersin’in uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılamasının yanında, yıllık 182 bin dekar araziyi suyla buluşturacak.

Üreteceği senelik 174 milyon kilovat saat hidroelektrik enerjiyle ekonomiye 1 milyar 920 milyon lira katkı yapacak. Bir diğer önemli projemiz, 541 milyon lira yatırım tutarına ve 5 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip Antalya Kapıçay Barajı’dır. Hem yıllık 5 milyon kilovat saat elektrik üretecek hem de 18 bin 700 dekar araziyi sulayacak bu tesisin, ekonomiye katkısı 350 milyon lirayı buluyor.

“Türkiye’nin boşa harcanacak bir damla dahi suyu yoktur”

Türkiye’nin boşa harcanacak bir damla dahi suyu yoktur. Su kaynaklarımızı kirletmek, ihanete eş değer bir gaflet halidir. Kaynaklarımızı doğru yönetmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir