imamoğlu ardından Erdoğan… Rusya’dan ‘Hamburg Hesabı’ ödülü

RASO Başkanı ünlü siyaset bilimci Yevgeniy Minçenko, 2016’dan beri verilen ödülü bu yıl Erdoğan’la birlikte Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Slovakya Başbakanı Robert Fico’nun aldığını açıkladı.

Minçenko, “Ödül, seçim kampanyaları sırasında rekabet koşullarında ve demokratik prosedürlere uygun olarak etkinlik, teknoloji ve yaratıcılık sergileyen Rusya’daki ve yurt dışındaki politikacı, parti, siyasi grup ve adaylara veriliyor “dedi.

Minçenko, “Oylamayı, yüzden fazla profesyonel siyasi danışman, stratejist ve hukukçunun siyasi avukatın yer aldığı RASO Siyasi Teknolojiler Komitesi’nin katılımcılar yapıyor. Yabancı kampanyaları değerlendirirken uluslararası uzmanların yanı sıra Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi uzmanlarının görüşleri de dikkate alınıyor” bilgisini verdi.

Erdoğan’ın seçim kampanyasını başarıyla organize ettiği için bu yılki ödüle layık bulduklarını kaydeden Rus siyaset bilimci, “Türkiye’de seçim öncesinde, ekonomide çok ciddi bir kriz, enflasyon, liranın değer kaybı ve depremin yol açtığı sorunlar vardı. Tüm bunlara rağmen Erdoğan, siyasi ortamın kaliteli yönetimi ve krizle mücadele konusunda ustalık gösterdi ve kazandı” diye konuştu.

Yevgeniy Minçenko

Erdoğan’ın seçim zaferinin kolay olmadığını belirten Minçenko, “Ciddi bir rekabet vardı. Seçimler çok zor koşullarda gerçekleştirildi ama kazanmayı başardı. Bu arada, Erdoğan’ın politikalarını onayladığımız ve seçim kampanyasını başarılı şekilde organize ettiği için kendisini ödülümüze layık gördük” dedi.

Minçenko, “Sayın Erdoğan’ın ödülü bizde. Resmi olarak ödül törenine Türk tarafını davet ettik ama kimse gelmedi. Ödül bizde. Her zaman Sayın Erdoğan’a ulaştırabiliriz” diye konuştu.

Minçenko, Erdoğan’ın seçimi kazanmasının nedenlerini şöyle sıraladı:

“Öncelikle muhalefet aday seçimi başarısızdı. Bence Kemal Kılıçdaroğlu zayıf bir isimdi yani muhalefet aday seçiminde hata yaptı. İkincisi, Erdoğan ve ekibi deprem sonrası önemli adımlar attı. Üçüncüsü, uluslararası alanda da nüfuzlu politikacı olarak bilinen ve ülkesinin çıkarlarını koruyan Erdoğan gibi büyük siyaset adamının satranç tahtasındaki konumu da belirleyici rol oynadı.”

Söz konusu ödülü 2019 seçimlerindeki başarısı nedeniyle İmamoğlu’na verdiklerini hatırlatan Minçenko,”Bir şey söylemek için henüz erken ama kendisi bundan sonraki cumhurbaşkanlığı seçimleri için ciddi bir aday” dedi.

Türk-Rus ilişkilerine de değinen Rus siyaset bilimci, “İlişkilerimiz kolay değil. Her iki taraf da ulusal çıkarlarını koruyor. Çıkarlarımız bazen örtüşüyor bazen de örtüşmüyor. Geçmişte uçak krizi, Rus Büyükelçisi’nin öldürülmesi gibi ciddi olaylar yaşadık. Buna rağmen bir uzlaşı yolu bulabildik” diye konuştu.

Rusçada “Hamburg Hesabı” terimi yarışmayı adil kazananlar için kullanılıyor.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x